ریشه در خاک ؛ سر در افلاک!

از مجموعه:

علی کریمی هسنیجه

گزارش اسپم
ارسال شده در تاریخ 25 شهریور 1393 | بازدید از اثر: 503
  • نگارخانه آثار
  • آلبوم ها
  • آلبوم : Photography
از طرف یک آماتور به تمام معنا (خودم) تقدیم به دوست گرامی و هنرمند باصفا، آقای محمد جوادی عزیز(http://negarkhaneh.ir/~hackererooz)، انشالله قبول افتد.
------------------------
مدرسه امام صادق علیه السلام (چهارباغ)
این بنا آخرین بنای دوره ی صفویست و میراث دار 3000 سال معماری و 1200 سال معماری اسلامی ایران است. متاسفانه بعد از ساخت این بنا و فروپاشی حکومت صفویان بود که افول معماری شکوهمند ایران آغاز شد؛ با روی کار آمدن ناصرالدین شاه قاجار پا در سراشیبی سقوط نهاد و با آغاز دوران پهلوی مُرد.
زنجیر پیوسته ی معماری ایران بعد از هزاران سال پاره شد. 3000 سال استمرار، شکوه و بداعت در نهایت خلاقیت، مردم واری و خودبسندگی!
به قول مرحوم مهندس سید هادی میرمیران: « در واقع ما همیشه در تاریخ معماری جهان سهم داشتیم، در تکامل معماری جهان سهم داشتیم؛3000 سال سهم داشتیم؛ شاید هیچ معماری (سرزمینی) رو پیدا نکنید که این تداوم رو داشته باشه و انقدر سهم داشته باشه. معماری مصری یک دوره سهم داشته ولی یک دوره هایی نداشته؛ معماری یونانی هم همینطور، معماری اروپا تا حدی سهم مداومتری داشته؛ ولی ما همیشه در تمام دوره های معماری سهم داشتیم، از زمانی که چغازنبیل رو ساختیم، کاخ هخامنشی رو ساختیم، آتشکده ساسانی رو ساختیم، تا مسجد سلجوقی رو ساختیم، تاکاخ صفوی و حتی در اوایل قاجار مسجد، مدرسه و... رو ساختیم ولی امروز این سهم رو نداریم و باید داشته باشیم و ما جزو ملتهایی هستیم که راهی جز این نخواهیم داشت. به همین خاطره که این دغدغه توی این صد سال اخیر هم ما رو رها نکرده، تمام اشتباهات فورمالیستی و مبتذلی که ما در معماری این صد ساله داشتیم، جواب غلطی به این دغدغه بوده.ما میراث دار 3000 سال معماری مدون و چند هزار سال تمدن هستیم بنابراین این دستورالعمل و رسالت بر شانه ی معماران امروز و آینده ی ما سنگینی میکنه.برای اینکه سهمی در معماری جهان داشته باشیم حل شدن در معماری غرب راه درست نیست؛ درک درست زمان و درک درست طعم و رنگ سرزمین خودمون تمام اینها رو اگر درست و یکجا بنگریم ما هم میتونیم یک معماری بیافرینیم» روحش شاد.

لیست علاقه مندان [12]

خروج
نــام کاربری:
کلمــه عبور:
کلمه عبورم را فراموش کرده ام
خروج
گزارش