پرتره حبابی 3

عماد دولتشاه

گزارش اسپم
ارسال شده در تاریخ 11 تیر 1394 | بازدید از اثر: 439
  • نگارخانه آثار
  • آلبوم ها
  • آلبوم : چیزای قشنگ
هفت سرزمین/ عماد دولتشاه هنرمند خوش ذوق و قریحه‌ای است که با ترکیب علم و هنر دست به ابداعات جدیدی در عرصه هنرهای تجسمی و بخصوص نقاشی زده است. او که این بار در یک حرکت عجیب با جوهر و حباب‌های صابون اقدام به نقاشی کرده است، او درباره شکل‌گیری ایده این کار گفت: جرقه اینکار درست زمانی به سرم رسید، که اوایل خرداد از بازار بهارستان رد می‌شدم و فروشنده‌های دوره‌گرد مشغول فروش اسباب‌بازی حباب‌ساز برای کودکان بودند و هوا پر بود از حباب‌هایی در بین عابران که به پرواز درآمده بودند. صحنه جالبی بود چهره مردم در پشت حباب‌ها و طیف رنگی خاص شناخته شده حباب‌ها، یک لحظه به ذهنم این ایده را انداخت که فیلتری از حباب درست کنم و با آن نقاشی کنم.

وی درباره چگونگی شکل‌گیری این آثار نیز بیان کرد: متاسفانه در ساخت فیلتر موفق نشدم، اما بوسیله دستگاه ایربراش و ترکیب جوهر و کمی صابون، رنگی درست کردم که هم خاصیت جوهر را دارد و هم خاصیت صابون و در نتیجه با تنظیم فشار باد دستگاه ایربراش، می‌توانم حباب‌های کوچک تا بزرگ را ساخته بر روی کاغذ بپاشم. البته این کار وقت گیر است و دقت زیادی می‌خواهد. شاید یک عکس را تا چها بار باید کشید تا آن تصویر دلخواهتان بدست آید. چون اختیار زمان ترکیدن حباب‌ها دست شما نیست. با این حال کار جالبی است هم یاد دوران کودکی می‌کنم و هم هنر خود را ارتقاء می‌دهم.دوستان فکر می‌کنند این آثار، اثر آبرنگ است ولی با کمی دقت، بوی خوش صابون و لکه‌های پخش شده حاصل از ترکیدن حباب‌ها، سر این نقاشی را برملا می‌کند.

این هنرمند جوان با اشاره به سبک‌های مختلفی که در این مسیر ابداع کرده است گفت: تا به امروز سه سبک نگارگری و تذهیب روی پر پرندگان، ریزنگاری و نقاشی با سلول‌های زنده و هموگلوبین و این سبک که طبق تحقیق و پرس وجو در منابع هنری تا به امروز نه در ایران و نه در خارج ازکشور کسی نتوانسته به این سبک، اثر هنری خلق کند را در کارنامه خود جای داده‌ام و خوشحال که خداوند استعدادی به بنده هدیه کرده که می‌توانم در حوزه‌های مختلف از آن استفاده کنم.

دولتشاه در پاسخ به این سوال که چه پیش‌نیازهایی برای این سبک از نقاشی نیاز است اظهار کرد: برای اینکار پیش نیازهایی وجود دارد که یکی از آنها توان کشیدن تصویر از روی یک تصویر دیگر است. در مرحله بعد دقت در سایز ذرات جوهر و حباب‌های صابون است. مابقی کار هنر آب است که بر روی کاغذ نقوش را شکل می‌دهد. هر نقاشی در ابعاد A4، حدود چهار ساعت زمان می‌برد و از نظر لوازم کار، به هیچ وسیله تخصصی نیاز ندارید.

لیست علاقه مندان [13]

خروج
نــام کاربری:
کلمــه عبور:
کلمه عبورم را فراموش کرده ام
خروج
گزارش